PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nabzı Atmayan Adam

RaKun
09.Haziran.2019, 04:47
<b>Tıpta ıslahat yaratan suni yürek takılan İngiliz hasta, bundan böyle ‘nabzı atmadan’ yaşayacak. Suni kalp, bir motor gibi sürekli kan akışı sağlıyor. Yürek rahatsızlığı nedeniyle ölümün eşiğinden dönen George Carter’e takılan suni kalp, normal bir kalbin altıda biri büyüklüğünde. 6.35 cm çapında, 283 gr ağırlığındaki suni kalp, bir motor gibi sürekli kan akışı sağladığından vücuttaki nabız atışı ortadan kalkıyor. Mayıs ayında yedi saat süren bir ameliyat geçiren Carter, taburcu olarak Romford’daki evine döndü. 21 yıl önce yürek krizi geçirdikten sonra sürekli kalbinden şikayetçi olan 57 yaşındaki emekli döşemeci, son yılda artık evinden dışarı çıkamaz hale gelmişti. Takılan suni kalbin çok sessiz çalıştığını ve acı vermediğini söyleyen George Carter, ‘Avrupa’da bu aletin takıldığı ilk insan olmak başka bir duygu. Nefes darlığından bir şey yapamaz hale gelmiştim. Merdivenleri çıkamıyordum. Şimdi kendimi bomba gibi hissediyorum. Avustralya dışında bu aletin takıldığı ilk insan olduğum için çok şanslıyım. Önümüzdeki hafta balık avına çıkabileceğim’ diyerek duygularını anlatım etti. Operasyonu yapan yürek cerrahı Steven Tsui ise ‘Hasta, aylardır rahatsızdı. Ameliyattan sonra yaşamı düzeldi. Yeni suni kalp, yürek nakline müsait olmayan hastalar için, uzun vadeli tedavilerle yararlı olacak’ dedi. Şarj edilebilir pille çalışan ‘VentrAssist’ adlı suni kalp, titanyum, silikon ve lastikten yapılma.</b>