Merhaba arkadaşlar:imking:
Bugün sizleri laptopumuzu açmadan kolaylıkla nasıl fan temizliği yaparız bu konudan bahsedicez:
Çoğunlukla bilgisayarımız yavaşlar ve işlem hızı düşmeye başlar malum bu laptoplarda çok daha sık olur.
Kendimden örnek vereyim P8 Packerdbell markalı bir laptopum var ve aldıktan yaklaşık olarak 3 yıl sonra fanlarındaki tozlardan dolayı aşırı ısındığını ve çok sesli çalıştığını fark ettim,
ilk aldığım zamanlarda rahatlıkla oynayabildiğim oyunları artık donarak ve kasarak oynuyordum. İnternet'te ve bilgisayarcılar da yaptığım araştırmalar sonucu fan temizleme işleminin laptopu hiç açmadan yapılabildiğinin farkına vardım bunun 2 iyi tarafı var 1.'si laptop garanti dışı kalmıyor 2.'si laptopunuz aldığınız haldeki kadar hızlı çalışıyor ama tabi unutmamak gerek ki yapacağımız işlem yalnızca topak haline gelmemiş yani: normal bir düzeyde fanı sarmış tozları temizleyebiliyor, neyse çok uzatmadan işlemlere geçelim.
Laptopumuzu açmadan nasıl temizleriz:
Bu işlem için evinizde çekim gücü ayarlanabilen bir süpürgeye ihtiyacınız olacak
süpürgeyi fanımızın üstüne gelecek şekilde koyuyoruz ve çalıştırıyoruz zamanla (10sn sonra filan) süpürgemizin şiddetini yavaşça yükseltiyoruz son seviyeye geldiğinde süpürgemizi yaklaşık olarak 1dk kadar fanımızın üzerinde bekletiyoruz işlem sonucunda süpürgemiz fandaki tüm kir ve pislikleri çıkarmış olacaktır.
Hala bir yavaşlama varsa:
bu sefer fanımızın hava üflediği bölüme süpürgemizi koyarak fanımızı belirli bir süre döndürüyoruz bu süre 1dk veya yarım dk olabilir işem sonucunda süpürgeyi tekrardan fanın üstüne koyarak fanı bir daha temizliyoruz.
Bu işlemden sonra fanınız çalışmazsa:
Fanınızın üzerindeki plastik kapağa hafifçe bastırın fan yerine oturunca çalışmaya devam edecektir.

Not: Bu İşlemler fanınıza veye bilgisayarınıza zarar vermemektedir aksi bir durumla karşılaşırsanız lütfen bana mesaj atınız.
Unutmayalım ki fan temizliği bilgisayar modelinize göre değişiklik göstere bilir önemli olan fanın çalıştığı bölümü bulup işlemleri uygulamaktır.

Okuduğunuz için hepinize teşekkür ederim
Hepinize İyi Günler Diliyorum